Göz kapağı estetiği

Göz kapaklarına yaklaşımımızda son yıllarda ciddi bir değişiklik oldu. Standart olarak son 30 yıldır yapılan ameliyat tekniklerinin birçok yetersizliği ve problemi olduğu fark edildi. Artık “yağ torbalarını almak” gibi girişimlerin gereksiz olduğu tartışılıyor. Beklentilerimiz sadece “torbasız” göz kapakları oluşturmaktan öteye geçti ve yüzü bir bütün olarak değerlendirmeyi tercih ediyoruz.

GÖZ ÇEVRESİNİ ETKİLEYEN YAŞLILIK BULGULARI:

Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yer. Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmaz. Etraflarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiliyor.

1. Alın yaş ilerledikçe aşağı doğru iniyor. Alın ile beraber kaşlar da üst göz kapaklarının üzerine düşmeye başlıyor. Böyle bir yükü kaldırma gücü olmayan göz kapakları aşağıya kayıyor.

2. Göz küresini çevreleyen, ona destek sağlayan yağ torbalarını alt göz kapaklarından ayıran bir zar var. Bu elastik bir zar ve bir bariyer görevi görüyor. İlerleyen yaş ile bu zar gevşiyor ve yağ torbalarının yükünü taşıyamaz hale geliyor. Böylece yağlar dışarıya doğru taşıyorlar ve biz bunları “göz torbaları” olarak görüyoruz.

3. Göz kapaklarının derisi vücuttaki en ince deri. Ayrıca altındaki çok hareketli kaslara yapışıktır. Dolayısı ile her göz hareketinde göz derisi biraz daha kırışıyor ve sarkıyor. Göz kenarlarında “kazayağı” denilen yan kırışıklıklar buna bir örnek.

4. Gözaltında yanakların üst sınırında derin bir oyuk ortaya çıkıyor. Bu yanakların aşağı sarkmasından kaynaklanıyor.

Standart göz kapağı ameliyatlarında göz kapağı derisi, deri altındaki ince kas tabakası ve göz torbalarını dolduran yağlar alınır. Bu çok sık yapılan bir ameliyat olmasına rağmen genellikle hastalarda hayal kırıklığı yaratır. Bunun nedeni yukarıda saydığım temel sorunların bir kısmının ameliyat edilen dokulara değil yanaklar ve alın gibi komşu başka yapılara ait olması. Örneğin üst göz kapaklarındaki yığılmanın büyük miktarı aşağı sarkmış kaşlardan gelir.

İDEAL OLAN TEDAVİ NEDİR?

İdeal olan göz kapaklarına yüzün bir parçası olarak yaklaşmak. Adım adım şunlar düzetilmeli:

1. Öncelikle gözünüzün altında yanağınıza inen derin bir çukur varsa bu çukur mutlaka doldurulmalı. Standart alt göz kapağı ameliyatları bu sorunu çözmez, hatta daha derinleştirebilir. Bu çukur gözaltı torbalarını oluşturan yağların aşağı doğru yayılması ve yanakların yukarı kaldırılması ile giderilmeli. Bu şekilde elmacık kemiklerinden alt göz kapaklarına doğru uzanan kesintisiz dümdüz bir yüzey oluşmalı. Bu genç ve diri gözükmek için olmazsa olmaz bir kural.

2. Yanaklarınızda ciddi bir sarkıklık varsa bu mutlaka düzeltilmeli. Bunun için endoskopik tekniklerden yararlanmak ve yanakları kaldırmak ya da alt göz kapağı ameliyatı sırasında orta yüzü yukarıya almak mümkün.

3. Üst göz kapağı için alın mutlaka değerlendirilmeli. Eğer alnınız ve kaşlarınız gözlerinizin üzerine yığılmışsa önce bunlar düzeltilmeli, şaka germe (temporal lifting) ile kaşlar doğru konuma alınmalı. Daha sonra üst göz kapağında hala sarkma varsa bu tedavi edilmeli. Kaz ayakları da şakak bölgesindeki sarkmadan ortaya çıkar ve şakak germe ile büyük ölçüde ortadan kalkar.

Her iki göz kapağında da bu yukarıda saydığım sorunlar giderildikten sonra sadece kas ve deri fazlalıklarını almak yeterli olacaktır.

SIK SORULAN SORULAR:

Neden göz kapağı ameliyatı ile başka ameliyatları beraber yapmak gerekiyor?

Çünkü yaşlanmaya hep bir bütün olarak yaklaşmak gerekiyor. Göz kapakları genellikle başka bölgelerin problemlerini de üzerlerinde taşıyorlar. Eğer bu problemleri ayrı ayrı görüp düzeltmezsek tek başına göz kapakları sadece yüze hafif bir aydınlık verecektir. Örneğin alın ve kaşlar aşağıya sarkmış ise sadece üst göz kapaklarını düzeltmek hemen hemen hiçbir fark yaratmaz.

Göz torbalarını dolduran yağlar yaşlanmayla mı artıyor?

Bu yağlar aslında artmıyor. Sorun önlerindeki bariyer dokuların zayıflamasında.

İdeal göz şekli yuvarlak mı çekik mi?

Bence günümüzde hafif çekik, badem gözler çok daha çekici. 1950’lerde büyük gözlü olmak modaymış. Aynı şekilde kaşların düz olması tercih edilmeli. Eski moda kaşlar kavisli idi.

İPUÇLARI:

• Gözaltlarında yanaklara uzanan çukurluk doldurulabilirse bu ameliyat çok daha başarılı olacaktır. Torbalarının alınması

• Göz torbalarının alınması çok sık yapılır ama nadiren gereklidir. İlk altı ay çok memnun kalırsınız ama daha sonra gözlerinizde çökme başlar ve bu sizi yaşlı gösterir. Doktorunuza ameliyattan önce mutlaka bunu danışın.

• Alt göz kapağı derisinin fazla alınması göz kapağının aşağı çekilmesine neden olabilir ve bu ciddi bir komplikasyondur.

• Göz torbalarının sebebi torbaları dolduran yağların fazla olması değil önlerindeki bariyerin zayıflamasıdır. Tedavisi de bu bariyerin düzeltilmesi olmalı.

AMELİYATTAN SONRA SİZİ NELER BEKLER?

Bu küçük sayılacak bir ameliyat olmasına rağmen göz kapakları çok kolay şişer. Bu yüzden bir hafta kadar insan içine çıkmayacak şekilde kendinizi organize edin. Bu ağrılı bir ameliyat değil. Hastanede yatmanıza gerek yok. Gözleriniz de ameliyattan sonra açık olacak. Sadece göz kapaklarında ince bantlar olacak.

KOMPLİKASYONLAR:

Enfeksiyon göz kapaklarında çok nadirdir. Ancak akanam korkulan bir komplikasyon olabilir. Göz derisi altına bir miktar kanama olması normaldir. Bu gözde morluk şeklinde gözükür ve hemen hemen bütün göz kapağı ameliyatlarında karşılaşılır. Ancak göz torbalarının alındığı durumlarda bu yağları besleyen damarlarda oluşacak bir kanama göz arkasında görme sinirine bası yapabilir ve görme kusurlarına ve körlüğe dahi yol açabilir. Bu çok nadir bir komplikasyon da olsa literatürde böyle durumlar bildirilmiştir.

En korkulan ve nispeten sık görülen komplikasyon ise alt göz kapağında aşağı doğru çekilme olmasıdır. Bu olasılık ikinci kez ameliyat olan hastalarda artar. Sorun genellikle göz derisinin gereğinden fazla alınmasıdır ve tedavisi de eksik derilerin yerine konmasıdır. Bunun için üst göz kapağından deri almak gerekebilir.

Bu ameliyat sırasında gözün saydam tabakasına zarar verilme ihtimali de var. Bu insana olmayacak bir şey gibi gelse de ameliyatın sivri ve keskin aletler ile göze çok yakın yapıldığını ve az da olsa bir riskin her zaman olabileceğini düşünmekte fayda var.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Lokal ya da genel anestezi.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 1–3 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3–7 gün arasında, orta, bazen ileri derecede.

Pansuman: Dikişler alınana kadar pansuman yapılmıyor. Dikişler ile her şey alınıyor.

Dikişler: Beşinci gün

Ne zaman işe dönülebilir: 3–7 gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra koşuya başlanabilir. Ağır sporlara 4. haftadan sonra başlanabilir.

Son şekil: Genellikle ilk ay hafif bir ödem devam eder. Son şekil ise üçüncü ayda ortaya çıkar.

“Göz kapağı estetiği” için 13 cevap

 1. neriman diyor ki:

  Hocam öncelikle iyi günler diliyorum hocam uzun zamandır sizi takip ediyorum dogalliga çok dikkat eden bir cerrahsiniz bu benim için çok önemli hocam ben burnumu yaptırmak istiyorum. Ama ciddi problemlerim var hocam sizinle bunları konuşmak istiyorum yüzüm hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum saygilar hocam

 2. neriman diyor ki:

  Teoman bey size gelmek çok ıstyorum size bikere yazmıştım hani burnumla ilgili ben tortikolis rahatsızlığım var yüzümde nasıl bir düzeltme yapabiliriz 6 ay önce çene ameliyati oldum

 3. meryem diyor ki:

  Merhaba doktor bey. Size bisey danismak istiyorum. Benim omzumda dovme var. Lazerle silince izi kaliyo. Estetikle kapatma şansı var mi

 4. benan diyor ki:

  Merhaba yeriniz nerde acaba birde muayane ücreti nedir?

 5. EFSUN diyor ki:

  Merhaba. Burnum yüzüme göre biraz büyük. Sol tarafında çocukluğumdan kalma bir dikiş izi var ve burnumda nefes almamı engelleyen burun eti var. Görüntüsünden hiç memnun değilim gülünce ucu aşağıya iniyor. Şikayetlerim bunlar Teoman bey ne yapabiliriz? Dönüş yapabilirseniz sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin.

 6. selcan diyor ki:

  Selamlar ben sizden daha once ameliyat olmus bir hastanizim. Bana meme kucultme ve liposuction ameliyati yapmistiniz. Cok memnun kalmistim. Simdi tekrar liposuction ameliyati olmak istiyorum. Ucretlerinizi ogrenebilir miyim? Sevgiler

 7. feyza diyor ki:

  İyi Akşamlar Teoman bey bende 6 ay önce burun ameliyatı oldum ama burnum hala şiş
  Sevgiler

 8. sezin diyor ki:

  Hocam iyi gunler burun estetigi fiyatlari nedir acaba

 9. elena diyor ki:

  Teoman hocam iyi gunler benim bir sorum olacak .Hastayi gormeden fiyat veremezsiniz ama burnuma veztiyer dustu hafif egrilik kaldi daha once hic cerrahi operasyon gecirmedim. Asagi yukari fiyat araligi nedir bilgi alabilir miyim.iyi calismalar

 10. Mizgin diyor ki:

  merhaba hocam. sizi uzun zamandır araştırıyor takip ediyorum.. ben 19 yaşındayım hakkari’de oturuyorum.sizinle iletişime geçmeyi çok istiyorum özellikle göz kapaklarim ve burnum için.. izin verirseniz bir fotoğrafimi atayım da bana neler yapılabilir neler mümkündür söylerseniz istanbul’a gelmeyi düşünüyorum…
  şimdiden teşekkür ederim smile ifade simgesi

 11. elif saglam diyor ki:

  göz kapağım içeri doğru çukurlaşmış gibi.. bu yorgun bir ifade veriyor bana.
  ekrana bakıldığında sol tarafta kalan gözümde daha çok var bu sorun bu. yani bir asimetri dw söz konusu

 12. Sevim diyor ki:

  Dr bey çok pardon ben göz kapağı estetiği fiyatını öğrenmek istiyorum yalnız üst kapak yaşım 36

 13. Ayşe diyor ki:

  sayın hocam muayene nerede yapıyorsunuz göz kapağı ameliyatı düşünüyorum fiyat hakkında bilgi de rica ediyorum.mümkünse iyi akşamlar

Bir Cevap Yazın